W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.
Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wielu przedsiębiorstw, firm i instytucji. Co jednak kryje się pod tym skrótem? BHP oznacza nic innego, jak bezpieczeństwo i higienę pracy. Po wyjaśnieniu tego skrótu, wdaje się więc oczywistym, że takie szkolenia są niezwykle potrzebne w różnego rodzaju zakładach pracy, korporacjach, a także w instytucjach. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są często odpowiednio dostosowane do klientów. Plan takiego szkolenia może się różnić w zależności od środowiska danej pracy, co wydaje się dość logicznym rozwiązaniem, ponieważ praca na stanowisku inżyniera spotyka się z niebezpieczeństwami innego typu, niż w pracy na stanowisku administracyjnym. W związku tym firmy zajmujące się takimi szkoleniami w swojej ofercie zwierają kilka opcji szkoleń BHP, ze względu właśnie na rodzaj wykonywanej pracy. Zagrożenia i niebezpieczeństwa, a także odpowiednie zasady zachowania się są ściśle połączone z otoczeniem, w którym wykonuje się dany zawód, więc szkolenia w zakresie bezpieczeństwa muszą być dopasowane do danego środowiska.
Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych jest bardzo ważną umiejętnością, która może uratować życie poszkodowanym osobom. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach drogowych są oferowane przez firmy, które zajmują się także szeroko pojętym zakresem BHP. Udział w takim szkoleniu pierwszej pomocy jest kierowany głównie do zakładów pracy, w których pracownicy dużo poruszają się samochodami, pociągami lub komunikacją miejską. Kompleksowy kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych obejmuje wiele punktów w programie i pozwala na zapoznanie się uczestników z wiedzą na temat właściwego postępowania w razie wypadku. Szkolenie obejmuje około pięciu godzin, podczas których omawiane są najczęściej występujące urazy w razie wypadków. W przyspieszonym kursie pierwszej pomocy w razie wypadków drogowych udział biorą także osoby, które uczestniczą w kursie na prawo jazdy. Od normalnego szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, taki kurs różni się tym, że jest bardziej rozbudowany, ponieważ musi uwzględniać więcej czynników.
Szkolenia, które pracodawca ma obowiązek zapewnić, z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się na różne kategorie, w zależności od uczestników takiego kursu. Jednym z takich szkoleń BHP są te skierowane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżyniera lub technika. Taki kurs jest przeznaczony dla inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w tym konstruktorów, projektantów, technologów oraz organizatorów produkcji. Szkolenie jest prowadzone najczęściej w formie seminarium połączonym ze zdobywaniem wiedzy w zakresie własnym uczestnika, który korzysta z zapewnionych przez organizatora materiałów do nauki. Czas szkolenia BHP, przeznaczonego dla pracowników stanowisk inżynieryjnych, to minimum szesnaście godzin samych wykładów. Kurs kończy się specjalnym egzaminem sprawdzającym przyswojenie wiedzy uczestników z określonego zakresu materiału. Zakończone szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala organizatorowi na wydanie zaświadczenia, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim okresowym kursie.
Ten, kto kiedykolwiek studiował na jakieś uczelni wyższej z pewnością wie, że jednym z warunków zaliczenia pierwszego semestru jest ukończenie obowiązkowego szkolenia BHP. Wzięcie udziału w takim szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obecnie najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych platform internetowych. Ukończenie takiego szkolenia, w głównej mierze, polega na zapoznaniu się z przedstawianą treścią, a potem na uzupełnieniu pytań kontrolnych, dotyczących tego, co było omawiane w danym dziale. Po zakończeniu pytań kontrolnych z ostatniego działu otrzymuje się informację zwrotną o uzyskanym wyniku takiego kursu. Bardzo często platformy uniwersyteckie współpracują z firmami zajmującymi się szkoleniami BHP. Branie udziału w kursie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem strony internetowej jest wygodnym rozwiązaniem organizacyjnym ze strony władz danej uczelni. Pozwala bowiem na ukończenie takiego szkolenia wszystkim studentom, bez konieczności uczęszczania na dodatkowe spotkania.